Kediler hakkında bilmediğiniz 10 şey

okuma süresi 2 dakika

1. Burunları ile iletişim kurarlar

Kendilerini emniyetsiz bir duruma sokacak olsa da kediler, uzun zamandır tanıdıkları diğer kedileri ve bazen de sahiplerini burunlarına dokunarak selamlarlar.

kediliste

2. Mırlama sesi her zaman zevk aldığı anlamına gelmez

Mır mır sesleri çoğunlukla hoşnutluk ifade etse de kediden kediye değişir. Kendi kedinizin davranış modeline göre mır’ların anlamını bulabilirsiniz.

kediliste2

3. Kediler bebek sesini taklit eder

Özellikle mama isterken, kedilerin normalin dışında, sevecen, çekici bir miyavlama ile iletişim kurdukları bilinir. Yapılan araştırmalar bu sesin insan yavrusu bebeklerin ağlamalarına çok yakın bir tonda olduğunu gösteriyor.

kediliste3

4. Kediler çikolata sevmez

Köpekler gibi kedilerin de çikolata ile işi olmamalı. Fazla yenmesi durumunda ölümlerine bile yol açabilir.

kediliste4

5. Kediler, her zaman şekerleme yapmaz

Genelde bütün gün salınıp, uzanıp şekerleme yaptıkları düşünülür ama yerleri rahatsa bir süre sonra tam uykuya dalabilirler, o esnada aynen bizim rüya görürken ürettiğimiz beyin dalgalarından üretirler.

kediliste5

6. Kedilerde göz teması önemlidir

Kediler, tesadüfen göz temasına maruz kaldıklarında gözlerini kırpar ve göz bebeklerini küçültürler. Tanımadığınız bir kedi ile arkadaşlık kurmak isterseniz, siz de gözlerinizi kırpıp direkt onun gözlerinin içine bakın.

kediliste6

7. Kedilere ceza vermek işe yaramaz

İnsanlar gibi cezalandırılma sistemi ile öğrenmezler. Ancak iyi ve uslu davranışlarının ödüllendirilmesi ile yönlendirilebilirler.

kediliste7

8. Kediler dişlerini çiğ et ile temizleyebilir

Çiğ et çiğnemesi hem dişlerini hem de dişeti sağlığını muhafaza edecektir.

kediliste8

9. Kediler güneşi çok sever

Kedinizin sıcağı seviyor olması ve yüksek sıcaklıkları kolaylıkla tolere etmesinin sebebi, evcilleştirilmeden yıllar önce birer çöl hayvanı olmalarından kaynaklanır.

kediliste9

10. Mırlama meselesi: Halen gizemini koruyor

Bilim insanları mırlama sırasında çıkan sesin nasıl oluştuğunu bulmuş değiller. Bir kısım iddia sesin boğazdan değil kalp ve kardiyovasküler sistem üzerinde oluştuğu yönünde.

kediliste10

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.