Neşet Ertaş dinlemeden olur mu?

okuma süresi 2 dakika
Murat Meriç, "günün seçkisi"ni yaptı. Başka müzisyenler, başka icralar da var. Parantezimiz Neşet Ertaş.

Gönül Dağı – Barış Manço

Barış Manço’dan içli bir Neşet Ertaş yorumu ama şaşırtıcı değil. Neşet Ertaş’ı hep ayrı bir yere koyan Manço, konserlerimde de onun türkülerini hep söyledi. Bu yorumda halk müziğinden ağır alaturkaya, oradan Batı müziğine geçiyor, memleketin bütün geleneklerine göz kırpıyor.

Kendim Ettim Kendim Buldum – Cem Karaca

Şarkının güzelliği, girişteki sazı Neşet Ertaş’ın çalması! Sonrasında Cem Karaca alıyor ve imzasını atıyor. Tarihteki en güzel Neşet Ertaş yorumlarından!

Hop Hop Gelsin – Erkin Koray

Erkin Koray, “Çiçek Dağı”yla başladığı Ertaş mesaisini “Kendim Ettim Kendim Buldum”la pekiştirdi ve arada “Hop Hop Gelsin”le “usta”ya selamını gönderdi. Erkin Koray diskografisinin oynaklarından.

Tatlı Dillim – Selda

Neşet Ertaş, Selda için oldukça önemli zira ilk çıkışını onun türküleriyle yaptı. “Tatlı Dillim” onlardan biri. Sonrasında “usta”yla bağını hiç koparmadı, Neşet Ertaş türküleri onun dilinde daha bir güzelleşti.

Gel Yanıma Gel – Selçuk Alagöz

Selçuk Alagöz, 60’lı yıllarda türküleri Batılı enstrümanlarla yorumlarken Neşet Ertaş’la çok ilgilenmemişti. Yıllar sonra, repertuarına şahane bir Ertaş yorumu kattı, arayı kapattı. Kardeşi Rana ile yaptığı 1976 tarihli albümden…

Yanıyorum – Kardeş Türküler

Kardeş Türküler pek çok dilde şarkılarını söylerken sahnelerinde dev isimleri ağırladılar. Bunların belki de en büyüğü Neşet Ertaş’tı. Birlikte söyledikleri türkü, “Yanıyorum”.

Yalan Dünya – Neşet Ertaş

Ustanın kendi sesinden, yürek yakan türkülerden. Ek bir bilgiye gerek yok kanaatindeyiz…

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.