Sait Faik sesleniyor: “Hişt, hişt”

GEZ - GÖR Etiketler: , , - , 10:51 Gönderen: Editör

171120120027454092660

İş Sanat geçtiğimiz yıl ilk kez gerçekleştirdiği Sait Faik dinletilerine bu yıl da devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl,‘Her Şey İnsanı Sevmekle Başlar’ başlığıyla ilk kez düzenlenen dinleti, izleyicilerini radyo tiyatrosu günlerine götürüyor. Ülkemizde modern hikâyeciliğin kurucusu Sait Faik’in hikâyeleri Serdar Yalçın’ın bestelediği müzikler eşliğinde, bir radyo tiyatrosu şeklinde dekore edilen İş Sanat sahnesinde sergileniyor.

Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek’in seslendirdiği Sait Faik’in hikâyeleri izleyenleri Sait Faik’in dünyasında sevginin başrolde olduğu bir yolculuğa çıkarıyor.

Sait Faik Abasıyanık (1906 -1954), modern hikayemizin kurucularındandır. Hikâyelerinin teması çoğunlukla insan sevgisi olup, toplumdaki sıradan insanın yabancılaşmasını ele almıştır. Geleneksel anlatım biçimlerinden kopmuş, yazıya geçmemiş sözcükleri, deyimleri ve halkın konuşma tarzını da kullanmıştır. Doğanın saf hali, Beyoğlu, özellikle de Adalar ve deniz yapıtlarında sıkça yer alan “mekân”lardır. Dinletide Sait Faik’in “Projektörcü”, “Alt Kamara”, “Plajdaki Ayna”, Sivriada Geceleri”, “Hişt, Hişt” adlı hikâyeleri, Serdar Yalçın’ın bu dinleti için bestelediği müzik eşliğinde, yazarın yaşamını da simgeleyen sahne düzeninde ve iç içe geçmiş dramatik bir akışla okunacaktır.

Yazarın diğer yazıları