Utku Lomlu: “Hayalet karakterini sanırım hepsinden daha çok seviyorum.”

okuma süresi 2 dakika
Kitap kapaklarının "sihirbazı" Utku Lomlu da iyi bir Behzat Ç. izleyicisi. Dizinin bitişini "normal" buluyor Lomlu çünkü Behzat Ç. izlemenin neredeyse "korsan bir eyleme" dönüştüğünü belirliyor.

Sıkı bir Behzat Ç. izleyicisi olduğunu biliyorum. Senaryoda hiç fark etmediğim bir dolu şeyi sen söylemiştin hatta bana. Çok merak ettiğin ve “O hadiseye ne oldu?” dediğin ne var dizide?

O hadiseye ne oldu dediğim tek bir şey yok… Genel olarak Behzat’ın ailesi ile ilgili kısımlar, bir de Ercüment Çözer’in Ercüment Ç. mi olduğu, bir başka deyişle Behzat Ç.’nin Behzat Çözer mi olduğu konusu muallak. Bir de her izleyici gibi bu sezonla birlikte Emre’yle ilgili soru işaretleri var benim de kafamda.

Behzat Ç. Türkiye televizyon tarihi için bir dönüm noktası oldu mu sahiden? Neydi bunca sevilmesinin hikmeti?

Behzat Ç. Türkiye televizyon tarihi için bir dönüm noktası oldu mu bilmiyorum fakat olmasına izin verilmediğini hepimiz biliyoruz. Behzat Ç.’nin benim gibi, Türkiye’de televizyon izlemeyen, daha çok internet üzerinden yabancı dizileri takip eden bir kitle için dönüm noktası olduğunu düşünüyorum. Dizinin neden sevildiğine gelirsek, bence karakterlerin doğallığı, naifliği bu sorunun cevabı olarak ön plana çıkıyor. Behzat’ın anti-otoriter duruşu ise onu sıradan bir polisten farklı kılıyor ve izleyiciye yaklaştırıyor. Lakin ben Hayalet karakterini sanırım hepsinden daha çok seviyorum.

3 sezonluk dizi için bir cümle kurmanı istesem, ne dersin?

“Cinayet var aga!”

Bitişi için ne düşünüyorsun? Sence miadını doldurmuş muydu? Yoksa erken mi gene de?

Finale az kaldı. Behzat Ç. izleyiciyle etkileşim anlamında büyük bir başarıya imza attı. Bu etkileşim devam ettiği, düşmediği sürece dizi yaşardı. İzleyici açsından bence miladını doldurmuştu diyemeyiz ama baskılar, kanal yönetimi ve yayın politikası herkesi çok bezdirdi. O hafta olup olmayacağı belli olmayan, saati sürekli değişen, olmadık saatlere konulan, korsan bir eyleme dönüştü Behzat Ç.’yi izlemek. Bütün bunlara duyum olarak bildiğim, yapımcıların yaşadığı ekonomik sıkıntılar da eklenince bitmemesi kaçınılmazdı.

Tasarımcı insansın, şahane kitap kapakları tasarlıyorsun. Aklından “Behzat’la alakalı şunu tasarlasam ya” diye geçti mi? “Şu” kısmı senin uhdende artık.

Teşekkür ederim. İnan hiç geçmedi. Jeneriğini de çok beğendiğimi söyleyebilirim.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.