5 Şubat İyi Tarih: Futbol çoğu zaman sadece futboldur ve eğlencelidir…

okuma süresi 2 dakika
5 Şubat, futbol için çok enteresan bir gün. Enteresan ve parlak.

5 Şubat, futbol için çok enteresan bir gün. Enteresan ve parlak.

Ülkemizin gördüğü bir futbol efsanesiyle başlayalım. George Hagi bugün 48 yaşına basıyor. Sadece Galatasaray’ın değil bütün memleketin hayranlıkla izlediği bir futbolcuydu Hagi, fizik kanunlarını hiçe sayan golleri unutulmadı.

Talihsizliği, hakiki bir sihirbaz olan Messi’yle aynı zamanda top tepmek olan Cristiano Ronaldo da bugün 28 yaşına basıyor. Çoğu insan için sevimsizliği temsil eden ama gerçek bir futbolcu olduğu şüphe götürmeyen Ronaldo da Kova burcu imiş.

Halen memleket sathında top koşturan sıkı futbolcu Manuel Fernandes de bugün doğanlar arasında. “Dans eden ayaklar”ın uzun süre Beşiktaş’a hizmet etmesini temenni eder, doğum gününü kutlarız (belki de bizi takip edecek kadar Türkçesi vardır, kim bilir?)

Münbit bir gün 5 Şubat, bir de sanatkârlar kısmında şahane doğumlar vuku bulmuş. Biri uzak yakından, Beat kuşağının tanıdık siması William S. Burroughs ağabeyimiz dünyaya gelmiş, yıl 1914. Türkiye’de “yasaklanmak” gibi şeylerle boğuştu yayıncısı ama okuyan okudu, seven sevdi. Rakı tatsa müptelası olurdu kesin.

Mühim ressam Eren Eyüboğlu da bugün, 10907 yılında Romanya’da doğmuş. Yolu Haydarpaşa Göğüs Hastanesi’ne düşenler, aynı zamanda çalıştığı mozaik panolardan biri görülebilir.

Ve bir mühim olay daha. Bugün iyi bir gün, şimdi daha da eminiz: Sözlerini Necdet Rüştü Efe Tara’nın yazdığı, Necip Celal Andel tarafından bestelenen ilk Türk tangosu “Mazi Kalbimde Bir Yaradır” bugün ilk defa icra edilmiş. Hem de Seyyan Hanım tarafından. Yani ki, biz de gönül çektik eskiden. Açsan ya rakıyı ey saki!

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.