Bir Sevene Sormuştuk: Yekta Kopan

okuma süresi 3 dakika
Yekta Kopan'la yaptığımız "Bir Sevene Sorduk"u birçok vesileyle sık sık anımsadık. Tekrar rastladığımız bütün zamanlarda da elimiz yayınlamaya gitti. Uzatmayalım, sizi söyleşiye davet edelim. Anasonlu, demli, güzel...

1968 Ankara doğumlu Türk yazar, seslendirme sanatçısı ve televizyon sunucusu. Sesi Jim Carrey, Michael J. Fox, çizgi film karakteri Sylvester ve Buz Devri  animasyon karakteri Sid ile özdeşlemiş bir seslendirmecidir. Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri adlı öykü kitabı 2002 Sait Faik Hikâye Armağanı’na, Bir de Baktım Yoksun adlı öykü kitabı ise 2010’da hem Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, hem de Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne değer görülmüş bir öykücüdür. Karbon Kopya yayımlanmış son kitabıdır.

Rakıyı ilk kaç yaşınızda tattınız? Nasıldı?

İlkokul, ortaokul yıllarında “Al bakayım şundan bir yudum” durumları çok olmuştur. İlk gerçek tadımın kaç yaşıma denk geldiğini hatırlamıyorum açıkçası. Ama ilk büyük sarhoşluk, 18’ime girdiğim gece rakıyla gelmişti.

Ne sıklıkla rakı içersiniz?

Bir takvimi yok. Ama mutlaka kalabalık bir dost yemeği ve güzel yemekler, mezeler ararım.

Rakınızı nasıl içersiniz?

Tekten dubleye giden bir çizgide. Gözümün bir kararı vardır. Üstüne su ve bol buz.

Mümkün olsa kiminle rakı içmek isterdiniz?

Babamın ölümünden sonra bu sorunun cevabı hep aynı oluyor elbette. Başka isimler de var; beni ben yapan kimi şairler-yazarlar. Uzun liste. Ama “mümkün olsa” varsayımını pek sevmem. Onlarla içemiyorsam, onlara içerim.

Rakının yanında en çok sevdiğiniz meze hangisi?

Kavun ve peynir isterim mutlaka… Kavun yoksa başka meyve de olur; erik iyidir mesela. Biraz da süzme yoğurttan cacık, barbunya pilakisi… Masadaki diğer mezelere de çatal atmayı ihmal etmem.

En sevdiğiniz rakı masası arkadaşınızı söyler misiniz?

Birini söylesem diğerinin hatırı kalır. Ama Ayfer Tunç ve Murat Gülsoy’la iyi bir üçgen oluştururuz.

Rakıdan başka hangi içkileri seversiniz?

Votka ve viski. Yaz günlerinde biranın da yeri ayrıdır.

Meze yapar mısınız?

Elim mutfak işlerine yatkındır. Ama evde tek başına içmeyi pek sevmediğimden meze işine fazlaca girişmem. Dostlar davetliyse, o zaman başka. Elimden ne gelirse yaparım.

Rakıyı bir duyguya benzetseniz hangisi olurdu?

Sorana nedenini açıklayamadığın bir tebessüm gibidir rakı. Güzelliği gelir yerleşir önce ruhuna, sonra yüzüne.

Hangi ortamda rakı içmeyi tercih edersiniz?

Mezesi, ortamı, muhabbeti iyi bir meyhanede. Gürültü-patırtı sevmem.

Rakı ile en sevdiğiniz şarkı hangisi?

Açıkçası öyle belirlediğim tek bir şarkı, tek bir şarkıcı hatta tek bir tür yok. Ama fonda sulandırılmamış Türk Sanat Müziği olması iyi gelir. Meyhane çalgıcısının elinde tadı kaçmış şarkılarla mutlu olmam. Suyu bol kaçmış rakıya dönünce şarkılar tadım kaçar. Muhabbet kendi şarkısını bulur zaten.

Hiç tatmamış birine rakıyı nasıl tarif edersiniz?

Bir İtalyan arkadaşıma Grappa üstünden anlatmaya çalışmıştım ama başarılı olamadım. Tarife ne gerek var; içsinler görsünler.

Rakı bir insan olsa adı ne olurdu?

Bu soruya cevabım yok ama bir gün rakı masasında kullanacağım bunu. Bakalım ne isimler çıkacak?

Rakı sofrasından neleri uzak tutmalı?

İçince sohbetini ayarlayamayan, çenesinin lastiği anlamsızca kopanları. Rakıyı gösteriş için yudumlayanları. Dost olmayıp da masaya sızanları. Sazanları. Geçmişin kapanmamış sayfaları üstüne sohbet inşa edenleri. İçip içip şarkı söylemeyi marifet sayanları. Bir de bayat mezeleri tabii.

Ne olacak bu memleketin hali?

Bir kadeh rakı ısmarlamadan sorulara cevap iste, sonra da kadim meseleyi patlat. Yok öyle yağma! Sorunun cevabı rakı masasında.

 

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.