Black Mirror: 3’ü bir arada

okuma süresi 2 dakika

The Guardian’ın  “Teknolojik zamazingolara olan bağımlığımızın karanlık tarafı” diye özetlediği 3 bölümlük İngiliz dizisi: “Black Mirror”. Her bölüm farklı oyuncular, farklı bir hikaye ile çekilmiş. 40 ar dakikalık bölümler, çerez gibi, 1 gecede tüketilebiliyor.

Spoiler içeren süper kısa özetler:

  1. Bölüm: Youtube üzerinden İngiltere başbakanına ulaşan şantaj videosu tüm dünyayı hayretler içinde bırakır. Başbakandan, canlı yayında uygunsuz ve sapıkça bir performans göstermesi istenmektedir, aksi takdirde İngiltere Prensesi’ni öldürmekle tehdit edilir. Olaylar gelişir.
  2. Bölüm: Her gün spor salonunda pedal çevirerek, geceleri de hayatlarını tek oda evde, tüm duvarları ekran olan dev bir televizyon içinde yaşayarak geçiren insanlar dünyasında amaç, yırtıp ünlü olmaktır. Dizi tüm amacı “Yetenek Sizsiniz” türevi yarışmaya girmek olan, bunun için 15 bin km. pedal çevirmek zorundaki gençlerin aşkına odaklanır. Olaylar gelişir.
  3. Bölüm:  Tüm kişisel tarihin anında kayıt altına alındığı ve insanların bakın dün ne oldu dediklerinde, otomatik ekrana beyin kayıtlarını yansıtabildikleri bir fütürist dünyada yalan nerde başlar, nerde biter, ilişkiler nasıl korunur, sürdürülür meseleleri bir arkadaş ortamında ele alınır. Karısından şüphelenen adam, hafıza kayıtlarına takıntılı bir şekilde tarihinin peşinden koşar. Olaylar gelişir.

Amerikan dizilerine alışık bünyeler için hatırlatma:

  • İngiliz dizileri genelde esprileri sündürse de diziyi süründürmez.
  • Bir sezon an fazla 6 bölüm, dizi de en fazla birkaç sezon sürer.
  • Karakterler kast ile uyumludur, bu oyuncunun “burda ne işi var?” demezsiniz?
  • Amerikan dizileri gibi etliye sütlüye karışmadan orta şekerli kahve tadında  “normal”ler üzerinden senaryo kotarmaya çalışmaz.

 

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.