Deniz Börülcesi

okuma süresi 2 dakika
Mayıs, deniz börülcesi sevenler için kutlu bir ay; çünkü bütün kış özlenen bu ot bu ayda toplanmaya başlanır ve yaz boyunca,tatilini Güney Marmara, Ege veya Akdeniz’de geçirenlerin rakı sofralarının başköşesinde yer alır.

Mayıs, deniz börülcesi sevenler için kutlu bir ay; çünkü bütün kış özlenen bu ot bu ayda toplanmaya başlanır ve yaz boyunca,tatilini Güney Marmara, Ege veya Akdeniz’de geçirenlerin rakı sofralarının başköşesinde yer alır. Denizin ve güneşin güzelliğinden ve farklı bir yerde olmanın heyecanından olsa gerek, hep o yıl tatile nereye gidildiyse en iyisinin orada yendiği iddia edilir. Bugüne kadar girdiğim tartışmalardan çıkartabildiğim sonuca göre en iyisi ya Bozcaada’da, ya Cunda’da. Yine de büyük konuşmak istemem.

pismemisborulce

Pazarlarda ve bazı marketlerde demetler halinde satılan deniz börülcesini evde hazırlamak da aslında oldukça kolay.

Malzemeler

1 demet deniz börülcesi
2-3 diş sarımsak
2 kaşık zeytinyağı
½ limon

Deniz börülceleri demetinden çıkartıldıktan sonra güzelce yıkanır ve eğer odunsu, işe yaramaz görünen sapları varsa ayıklanır. Tencereye konup üstünü aşacak kadar kaynar su eklenir. Pişmesi için 10 dakika yeterli. Daha fazla pişirince, eziliyor. Piştikten sonra hemen soğuk suda yıkanır ki hem diri kalsın, hem de fazla tuzu gitsin. Sonra etli kısımları, dalın köküne yakın kısmından tutulup çekilerek kılçıklarından ayıklanır. Bu ayıklama kısmı zahmetli görünse de çok kolay. Bir demet deniz börülcesi beş dakikada ayıklanıyor.

Diğer yanda dövülmüş sarımsak, limonun suyu ve zeytinyağı karıştırılır ve ayıklanmış deniz börülcelerinin üstüne dökülür.

Afiyet olsun. Bakalım bu yaz en iyisini nerede yiyeceğiz.

About The Author

Diğer yazılar

okuma süresi 2 dakika
okuma süresi 1 dakika
okuma süresi 1 dakika
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.