Feryal Öney: “Dünyada Bergen’in muadili yok…”

okuma süresi 2 dakika
Mersin'deydim; arkadaşlarımla yürüyordum.. Bir evin önünden geçerken; "bak!" dediler, "Bergen.." Evinin balkonunda çamaşır asan, kendi hâlinde bir kadın.. Kocasından dayak yediğini bildiğim için içim bir tuhaf, baktım öyle.. Meğer o gün, Bergen'in son günüymüş.. Ertesi gün okudum kocası tarafından öldürüldüğünü..

Bergen’le ilgili ilk anınız ne? Hafızanızda nereye gidiyor Bergen?

İlkini hatırlamıyorum fakat son anım hiç aklımdan çıkmaz: Mersin’deydim; arkadaşlarımla yürüyordum.. Bir evin önünden geçerken; “bak!” dediler, “Bergen..” Evinin balkonunda çamaşır asan, kendi hâlinde bir kadın.. Kocasından dayak yediğini bildiğim için içim bir tuhaf, baktım öyle.. Meğer o gün, Bergen’in son günüymüş.. Ertesi gün okudum kocası tarafından öldürüldüğünü.. Mersin’e ne zaman yolum düşse aklıma gelir Bergen, çamaşır asan o haliyle..

Hayatı ile sanatı birbirine girmiş “Acıların Kadını” mı Bergen sizce?

Şarkı söyleyen ve sadece “anlatıcı” olduğunu düşünen bir kadın olarak; çok rahat söyleyebilirim her şarkıyı, her satırı “yaşayarak” söylediğini.. Kendisini anlattığını..

Sadece “Acıların Kadını” değil, “Sen Affetsen Ben Affetmem”, “Benim İçin Üzülme” ve birçok şarkıda yaşadıklarına dair bir sözü vardır.. Yaşar, yaşatır..

Sesine, şarkılarına ihtiyaç duyar mısınız? Bir şarkısını söylemek isterseniz, hangisi geçer içinizden?

Arabesk severim ama cesaret ister Bergen yorumlamak.. Olsaydı cesaretim, “Benim İçin Üzülme”yi söylerdim..

Size göre dünyada bir muadili var mı Bergen’in?

Yok!

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.