Fırat Demir: “Murathan Mungan evreni, cesur, temsilsiz, güzel ve trajiktir.”

okuma süresi 2 dakika
Şair Fırat Demir Murathan Mungan'ın doğum günün meşrebince kutladı. "Murathan Mungan evreni"nden ve daha birçok şeyden söz etti.

“Murathan Mungan” evreni diye bir şeyden söz ediyorsun. O nedir Fırat?

Her yıldız belli bir çekim alanı yaratır. Murathan Mungan evreni, cesur, temsilsiz, güzel ve trajiktir. Bu anlamlara girip çıkmayı deneyen herkes, Mungan’la iletişime geçmiştir.

“Yalnız Bir Opera”yı ezbere biliyor musun? Hangi şiirini ezbere biliyorsun diye dönüştürmek de mümkün tabii bu retorik soruyu.

Şiir ezberlemeyi sevmiyorum, ezberlemiyorum. Yine de, ‘disko ritmiyle uv uv uv…’

İlk hangi metne tesadüf ettin, aklında mı? MM olmasa ne değişirdi hayatında? Ne eksik kalırdı daha doğrusu?
İlk teyzemin kasetçalarında. Memur evinde teyzem sürekli Yeni Türkü’yle dans ede ede mutsuzluğunu odalara dağıtırdı. Ben de bu dansı izleyip durdum çocukluğum boyunca.

Sonra “Metal” ve “Sahtiyan”… En arka sırasında 70 kişilik sınıfımın, lisede hep bu iki kitabı okudum. Bu iki kitap (Lale Müldür’ün Buhurumeryem’i ve Ahmet Güntan’ın Köpüklü Bir Kan Bir Duman’ıyla birlikte) beni dünyadan korurdu. Murathan Mungan olmasaydı, daha az cesaretli olurdum. Şairliği bu kadar görkemli bir biçimde üzerine geçirebilmiş biri, etkisiyle beni vahşiliklerin içinden çekip aldı, bana kendi vahşiliğimi bahşetti. Mungan imgesine baka baka güç topladım. Tüm cinsiyetlerin arasında yüzerken, evden kaçarken ya da eve dönerken, bedenin bir dışavurumunda ya da hareketsiz yataktan çıkmazken, yine yanımda Mungan şiirlerinin tutkusu vardı.

Bugün doğum günü, bir şeyler söylemelisin bence buna dair.

O da benim gibi boğa burcu! Robert Smith ile Iggy Pop ile aynı gün doğması da, tam punk şairlik bir rastlantı. Ayrıca hâlâ en seksi şair.

En çok hangi müzikle ve içkiyle bağdaştırıyorsun Mungan’ı?

Suede, David Bowie ve Selda Bağcan’ın birbirlerini takip ettiği bir playlist. İçki? Yanımdaki ne içmek isterse.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.