Günün Bilgisi – Ankara Gar Gazinosu

okuma süresi 2 dakika
Ankara tren garında yer alan, içkili gazino. Atatürk’ün isteğiyle, başkente gelen yabancı konukları ağırlamak amacıyla inşa edildi.

Ankara tren garında yer alan, içkili gazino. Atatürk’ün isteğiyle, başkente gelen yabancı konukları ağırlamak amacıyla inşa edildi. Mimar Şekip Sabri Akalın’ın eseri olan ve 1937’de tamamlanan gazino binası saat kulesiyle dikkat çeker ve Ankara’nın ayakta kalan nadir tarihi yapılarındandır. 30’lu yıllarda, Gar’dan Ulus’a uzanan protokol yolunda, Ankara Palas ve TBMM ile birlikte yer alan üç önemli yapıdan biriydi. O yıllarda ulaşım trenle sağlandığından garın başkent için stratejik bir önemi vardı. Trenle Ankara’ya gelen resmi konuklar Ankara Palas’a yerleşir, akşamları yiyip içmek ve canlı müzik dinlemek için genelde Gar Gazinosu’nun yolunu tutarlardı.

ANKARA RAKISI

1939 yılını milletvekili olarak Ankara’da geçiren Yahya Kemal’in cumartesi akşamlarının değişmez adresi Gar Gazinosu idi. Sabahattin Ali de dostları ve ailesiyle gazinonun müdavimiydi. Gar Gazinosu’nun yanı başında çalımla yükselen Ankara Palas’tan farkı, daha halk tipi bir eğlence mekânı olması, protokole çok fazla önem verilmemesiydi. Yakışıklı ve zarif işletme müdürü ve şık garsonlarıyla hatırlanan gazinoya kravatsız girmek yasak olmasına rağmen burası, “hamallarla sanatçıların bir arada eğlendiği mekân” olarak bilinirdi. Ankara manzarasının seyredildiği teraslı salonunun yanı sıra bahçesindeki kaskadlı havuzun etrafındaki masalarda buzlu rakılar eşliğinde yaz akşamlarının keyfi sürülürdü. Şehirde elektrik verilen yerler sınırlıyken, Gar Gazinosu’nda havayı serinletmek için klima kullanılırdı. Yabancı revüler, orkestralar eksik olmazdı. Dario Moreno bile bir süre sahne almış, Fransız şansonları ile Arjantin tangoları söylemişti. İlerleyen yıllarda Tuna Ötenel, Erol Pekcan ve Orhan Sezener caz orkestralarıyla müşterilere müzik ziyafetleri sundular. Son dönemlerinde, leziz mezelerle donanmış içki sofralarına Zeki Müren ve Behiye Aksoy alaturka şarkılarıyla eşlik etti. 60’lara kadar rağbet gören Gar Gazinosu Ankara’nın canlanan eğlence hayatına ayak uyduramadı. Bugün aynı yerde, yolcu getiren ve götüren trenlere nazır, mütevazı bir lokanta/kafe olarak hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.