Günün Bilgisi – Çapkın Rakısı

okuma süresi 1 dakika
Kendisini İzmir’in en eski ve tecrübeli rakı âmili ilan eden Hasan Fehmi Bey’in ünlü rakı markası. Aynı zamanda "Hovarda Rakısı" adlı markası da bulunan Hasan Fehmi Bey, 1930’larda gazetelere şöyle ilanlar vermişti:

Kendisini İzmir’in en eski ve tecrübeli rakı âmili ilan eden Hasan Fehmi Bey’in ünlü rakı markası. Aynı zamanda “Hovarda Rakısı” adlı markası da bulunan Hasan Fehmi Bey, 1930’larda gazetelere şöyle ilanlar vermişti:

“Rakıların en sıhhisi, gece su içirtmeyen ve Avrupa fenni kazanlarında çekilmiş rakılardır. Âmili Hasan Fehmi’dir. Bu isim rakılara itimat için kâfidir.”

Hasan Fehmi Bey’in bir başka markası olan Kibar Rakısı’ndaki ortağı da Mahmut Nedim Bey’dir. Çapkın, Hovarda ve Kibar marka rakıların promosyon olarak verdikleri hediyeler de ilginçti. Şişelerin tıpalarına 1’den 10’a kadar birer numara konmuştu. 1 numara yazan tıpayı getirene beş kilo rakı veriliyordu. 2 numara bir çuval kömür, 3 bir teneke zeytinyağı, 4 iki kıyye şekerleme, 5 bir kilo çikolata, 6 bir çift ipekli kadın çorabı, 7 bir çift kadın ve erkek iskarpini, 8 bir çuval birinci kalite un ile ödüllendiriliyordu. 9 numarayı getirene bir adet fantezi erkek gömleği verilirken 10 numaranın sahibi bir çift altın bilezik kazanıyordu.

Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.