Günün Bilgisi – Olgun Rakısı

okuma süresi 1 dakika
Ünlü Bilecik Rakısı’nın üreticisi İstepan Berberyan tarafından zamana uygun bir atılım olarak piyasaya sürülen rakı markası.

Ünlü Bilecik Rakısı’nın üreticisi İstepan Berberyan tarafından zamana uygun bir atılım olarak piyasaya sürülen rakı markası. Alkol derecesi %45 olan Olgun Rakısı’nın 50 cl.’lik şişesi 94 kuruştan satılıyordu. Aynı miktarda Bilecik Rakısı’nın fiyatı 140 kuruş olduğu düşünülürse, bu rakıyla Bilecik kalitesini yoksul kesimlere götürmenin amaçlandığı anlaşılır. 29 Kasım 1939 tarihli Cumhuriyet gazetesinde “Rakı içenlere müjde!” başlığıyla verilen bir ilanla halka duyuruldu. Devamında şunlar söyleniyordu: “50 derecelik fevkalâde rakı çıkarmakla şöhret kazanan Bilecik imalâthanesi, Bilecik Rakısı baki kalmak şartile zamana uygun Olgun namı altında üzümden mamul 45 derecelik ikinci bir rakı yapmıştır. Dinlenmekte olan bu Olgun Rakısı yakında piyasaya çıkacaktır.”

Bilecik Rakısı’nın gördüğü ilgiyi hiçbir zaman yakalayamayan Olgun Rakısı kısa sürede kapandı. Zaten 1944’te Tekel’in içki monopolü haline gelmesiyle Bilecik Rakısı da tarihe karışacaktı.

Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.