Günün Bilgisi – Tuncel Kurtiz

okuma süresi 1 dakika
1936, İzmit doğumlu Kurtiz, Selanikli bir baba ile Boşnak bir annenin evladı. Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu; ancak hiçbirinden mezun olmadı. İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu'nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, sinema filmlerinde rol aldı. “Sürü” (Yönetmen: Yılmaz Güney) filmiyle zirveye çıktı, doğayı çok sevdi.

1936, İzmit doğumlu Kurtiz, Selanikli bir baba ile Boşnak bir annenin evladı.

Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu; ancak hiçbirinden mezun olmadı. İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu’nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, sinema filmlerinde rol aldı. “Sürü” (Yönetmen: Yılmaz Güney) filmiyle zirveye çıktı, doğayı çok sevdi.

1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı “Gül Hasan” filminin senaryosuyla kazanmıştır.

2009 yılının başında vizyona giren olan “Güz Sancısı” filminde Kamil Efendi karakterini canlandırmıştır. Aynı yıl yayına başlayan “Ezel” adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmış ve tanınırlığı daha da artmıştır.

2010 yaz döneminde NTV yeşil ekranlarında Edremit’in Çamlıbel kasabasında eşi ve kayın biraderi ile birlikte işletmekte olduğu Zeytinbağı adlı butik otelde dostlarını ağırlayarak “Tuncel Kurtiz ve Dostları” adlı bir program yapmıştır. Aynı yıl BBC’nin “Hayat” (Life) belgeselini seslendirmiştir.

Birçok ulusal ve uluslararası ödülünün yanı sıra, Ekim 2011’de 48. Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

27 Eylül 2013’te, yani bugün, hayata veda etti.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.