Günün İkinci Bilgisi – Abbasağa Parkı

okuma süresi 1 dakika
Abbasağa Mahallesi’nde yer alan park. İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri olan Beşiktaş’ın merkezî yerleşim yerlerinden biri olan Abbasağa Mahallesi’nde bulunan parkıın tarihi, IV. Mehmed’in harem ağası Abbas Ağa’ya dayanıyor.

Abbasağa Mahallesi’nde yer alan park. İstanbul’un en büyük ilçelerinden Beşiktaş’ın merkezî yerleşim yerlerinden biri olan Abbasağa Mahallesi’nde bulunan parkıın tarihi, IV. Mehmed’in harem ağası Abbas Ağa’ya dayanıyor. İstanbul’un muhtelif yerlerinde eserler bırakmış bu zatın adı, en çok Park vesilesiyle anılıyor.

Ayrıca Abbas Ağa Camii Abbas Ağa tarafından 1655’te yaptırılmış ve II. Mahmud zamanında tamir edilmiştir. Duvarları kâgir ve çatısı ahşap olan camide Hünkâr mahfili vardır. Caminin yanında 1637 tarihli çeşme bulunur.

Semtin bütün olgunluğunu üstünde taşıyan bu parkın içinde çınar, servi ve sedir ağaçları yoğun olarak bulunur. Anfitiyatrosu, basket sahası, yürüme alanları da bu parkı cazip kılan öteki unsurlar.

Gezi Parkı’yla birlikte başlayan toplumsal kalkışmanın forumlara dönüşmesi de bu park üzerinden gerçekleşti. Bu da aslında şaşırtıcı değildi; Gezi’nin sacayaklarından biri olduğu düşünülen Çarşı Grubu Beşiktaş maçlarından önce bu parkta toplanır ve öyle İnönü Stadı’na giderlerdi. Tabir yerindeyse, Abbasağa Parkı böylesi kalabalıkları ağırlamak için “aşılı” bir yerdir.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.