Metin Solmaz’ın 100’üne 101 cevap

okuma süresi 31 dakika

1. Sarhoş olunmaz. Rakı keyif almak,keyifli olmak için içilir..Bu da az biraz çakırkeyif olmaktır..Önemli olan oturduğun gibi kalkmak,geldiğin gibi gitmek ve kimseye yük olmamaktır… Netice de alcol alıyorsun çakırkeyif olmak normaldir..
2. Masada konuşulan masada kalır. Kayıt, not tutulmaz. Bu tabii masadaki konuya bağlıdır..hani iki kişi oturmuş özel bir konuyu görüşüyorlar..mesela ticari bir konu masaya yatırılmış..bu başkası ile paylaşılmaz.Aslı Patronu Metin Solmaz ile rakı sevdası üzerine söyleşi yapıyor ses kayıt cihazını açıp masaya koyar ve konuşma kayda alınır ya da konular üzerinde küçük notlar alınıp,söyleşinin hatları belirlenir..
3. Fotoğraf çekilmez. Dışarıdan çekene kızılmaz. Valla fotoğraf makinası rakı masasının demirbaşıdır..Sen çekme,ben çekmeyeyim Meyhane nedir.?ilginç tipleri ve hareketleri nasıl gelecek nesile teslim edeceğiz.!Sevgilini almışsın oturuyorsun biri ilerden paparazi olaya niyetlenmiş!poz mu vereceğiz yani… Müsaade ister evet dersen çeker yoksa makinadaki resim karesi silinir.. Tabii usülüne göre… 4. Telefonla konuşulmaz. Çalarsa açılır, “Rakı içiyorum” denir, kapatılır. Bu iletişim çağında artık bu kuralın anlamı pek kalmadı gibi..ama New York’a ilk çıkan İrlandalıların uğrak yeri çok özel bir barda bu kural olarak işliyor bunu biliyorum..Cep çalarsa dışarı çıkıp konuşman gerek..hava şartları düşünülerek içeri nostaljik eskibir telefon kulübesi konulmuş içeri girirp arıyorsun veya cevap veriyorsun..Rakı içiyorum viski içiyorum kusura bakma diyerek konuşmanın reddedilmesi nezaket dışıdır..Ama diplomatik bir cevap verilebilinir mesela..Şu anda bir bardayim ve rakı içiyorum istersen buyur gel bu konuyu burda konuşalım,yada ben seni sonra arayayım teşekkürler..
5. GSM’le oynanmaz: Sofra iPhone, Blackberry tanımaz. Doğru bu büyük bir görgüsüzlüktür..Sofra iphone’yi bilmez belki ama Blady meri ile tanışıklığı vardır belki Blackberry’i kardeşi sanır..
6. Muhabbet esnasında biçem, izlek, imgelem gibi kelimeler kullanılmaz. Rakı masasında okumuş,okumamış,aydını cahili,fakiri zengini, olabilir.. Bunu biliyorsan masada kırıcı,küçük düşürücü veya zor durumda bırakan söz ve davranışlardan kaçınmak gerekir..İki kişi lisan bilmeyenlerin yanında yabancı dilde kendi aralarında bir konuyu görüşürlerse bu çok ayıptır… Bir sagara içeyim diyerek dışarı çıkarsın orada fırsat yaratıp paylaşırsın..
7. Kadınlar silip oturur: Rakı bardağında ruj izi olmaz. Kadınların düşük bel blue Jean pantolanla rakı masasında rahat oturmaları ve g-stringli takılmaları ya da slip danteli görünür vaziyette entel takılması,masa daki muhabbeti inkitaa ya, yan masadakilerin o masaya kulak vermelerine sebep olabilir.. Ahh pardon bardağı silip süpürmeden mi bahsettiniz..O karı ile sonuna kadar rakı içilir..pardon ruj izi mi.? Ulen ruj da geçti gençliğimiz bol konsomastrisli,bollü geceler ..
8. Düzgün konuşulur, lüzumsuz şirin olunmaz. Şimdi çakırkeyif bir insanın çok şirin olduğunu kabul etmek gerekir. Çünkü espri üzerine espri yıkar masayı..ama düzgün konuşan birinin ciddiyeti ile masa Hariciye Koğuşu gibi olur..Yani monşerlerin yeri..
9. Rakıda hızlı gidene karışılır, yavaş düşene karışılmaz. Evet hız ayarlaması masada olur ama usulü dahilinde..kırmadan, küstürmeden ve hatta kızdırmadan.. Rakı taksimatında hakkı verilir ama ikide bir hadi bakalım diyerek düşmesine gayret edilmez..Krıtik duruma giren yanlız bırakılmaz eve teslime yardımcı olunur..
10. Argo konuşulur, küfür edilmez. Bazı insanların diline pelesenk olmuştur küfürlü konuşmak..mesela Kör Agop iki kelime arası “gılırım” derdi..Ama insanlar onun böyle konuşmasını severlerdi..tatlı bulaşık tiplerdir bunlar..Argo tabii olacak meyhane’desin..racon bilmem kaç diyorsan,rakı da zaten maço bir içki olarak düşünülüp şişesine kadar tasarımı öyle yapılmıştır. Uzun boylu,dik duran ve geniş omuzlu rakı maço damattır..ince belli anoson beyazı kadeh ise gelindir..okşayacaksın ve yudumlayacaksın.. Tabii anasını sormak olmaz,baldız darılır..
11. “Hey!”, “hişt!”, “pişt!” gibi ünlemler kullanılmaz. Tanju baba ayıp etmiş “Hey garson daha içelim daha içelim koy koy koy derken”
12. Memleketi herkes meşrebine göre kurtarır, karışılmaz. Evet bu konu masaya yatırılmasa iyi olur ama,yani kurtarmasına da fırsat tanınmalı derim..Hele bu dönemde..çilingir sofralarında don kişot da olur,Güliver de,..Aslan asker şvayk olayım derken Torinolu şaban durumuna da düşülmemeli..
13. Yemek yenilmez. Yeme de yanında yat belki de bunun için söylenmiştir..Sevmemişse zorlamamak lazım tabii burası meyhane bol kepçe lokantası ya da Süreyya’nın Unutma Beni Apartmanı değildir..canı çekiyorsa,aş eriyorsa,tadabilir..bir çimdik ordan,bir çimdik burdan !500 bilmem kaç adet meze konulan Büyük Keyif masasına kurulmuşsan,her tabaktan bir çimdik..çatlarsın..
14. Meze tırtıklanır, karın doyurulmaz. Doğrudur işte yukarıda söylediğim çimdikleme budur..tırtıklama aşırma anlamında olduğu kadar erozyona uğratmak manası da taşır..
15. Şalgam suyu, soda, ayran, çay yanına konabilir,içine konmaz. Doğrudur..ama yasak olan bir yerde maskelemek için ayran içine konulduğu olmuştur..Bu gibilere ayran gönüllü derler..ilahi Metin bey..
16. Kafaya vurup “lölölö!” demek gibi zevzek şakalar yapılmaz. Ufak tefek şakalaşmaların sonu kakalaşmaya başlayabilir..işte burada iş şakadan çıkar dayılanma ve ayılanma oluşur..ki buranın efekti “Bana da mı len lö lö” dür..yazışma alışkanlığı noktalı harfler kullanılmaz sanılarak “Lo Lo” Lö lö olmuştur..mesela yani..
17. Masada kitap, dergi, hele laptop asla bulunmaz. Şimdi Vefa abi kitaplarını genellikle meyhane’de imzaladığı için kitaplar meyhane de masda bulunur..Bunlar imtiyazlı kitaplardır..Ben kitapsızın biri olduğum için kitap sorun olmaz..Yani şimdi meyhane zaten küçük masalıdır..görmemişin oğlu olmuş gibi “elmayı top top yapalım” diye mırıldanıp laptopu masaya yatırdın mı..muhabbet 18+ doğru sürüklenebilir..Açım diyen aç aç aç diye başına iş açabilir..
18. Zeki Müren de Giuseppe Verdi de dinlenir; Kayahan, Bryan Adams dinlenmez. Şimdi maksim yok..Zeki de..arkasından konuşmak istemem ama Maksim’de 15 şarkı dinleyeceğine paşa’dan,sıraserviler de maksim’in sırasında bir vakitler icraifaaliyet gösteren “Valentino Bar” da kenardaki özel masasında bir şarkı söylesin bence yeter..Büyük sanatçı idi.. kreasyonlarını illa da ben çizerim demeseydi, kuaförünü değiştirseydi botoksu deneyip,gerdanlarını aldırsaydı,iki arada bir derede kalmasaydı..Bülent hanımla iyi geçinseydi,ilk 15 dakika süreli renkli filminde “Telgrafın tellerine kuşlar mı konar ” yerine,Mesut ve Bahtiyar biri olarak “Üşüdüm üşüdüm anneciğim üstümü örtsene” diyerek duygu sömürüsü yapmasaydı.. Zeki Çekilirdi rakı masasında..o boşluğu daha sonra Zeki Çetin doldurdu..tabii Bülent hanım da bilhassa hergece Bağdat Caddesinde Zeki Çetin’li gecelere katılarak nisbet yapınca içine attı paşa paşa gitti..Hem de özlediği yerde sahne ışıkları altında.. Bu Guiseppe’nin doğrusu ne Verdi’ğini merak ediyorum..Kayahan mı.? Odalarda Işıksızım,Yemin Ettim bir daha asla dinlemem! Şu anda kuşum Aydın söylüyor ve ben kuşuma takılıyorum..”Doymadan göcüp gideceğim” diyor Kuşum Aydın bi’havasında ki sorma Metin bey kardeşim..
19. Varsa müzik duyulacak kadar açılır, bağırtılmaz. Fevkaladenin fevkinde bir dokunuş..Hani bin dokun bir söyle mi derler,sen bir dokunmuşsun ben bin keredir bunu söylerim..Kısın şunu kardeşim ne konuştuğumuzu bilelim,açın kardeşim şu loş ışıkları önümüzü görelim..kapatın kardeşim şu klimayı kafadan darbeli olmayalım..Kural bu racon kaçtı A’dan Z’ye Ansiklobedinize bakmalıyım..
20. Hüzün de neşe de eksik olmaz. Hüzün deli dalgalar gibidir..gelmeyin üstüme seneler diyerek geçmek lazım..Neşe’yi beğenirim ama tam karşımda oturmalı “gözlerinin içine başka hayal girmesin” diye yüzüne söylemeliyim.. Başka..Senden başka senden başka sevemem ben hiç kimseyi isterse tekrar sahne alırım neşe için..
21. Masada ağlanmaz. Hesaba,mekana,rakıdaşa ve istiaba bağlı bi’şey. zaten memleketin birinde hoptirininnam herkes gülüp oynarken,sen kurulmuşsun bir masaya ağlıyorsun..Ağlayacaksan Kudüs’e git ya da Ağlama değmez bu hayat,bırak anan ağlasın be kardeşim..
22. Ağlayan çıkarsa konu değiştirilir, avutulmaz. Yani durmadan kendini acındıranla rakı içilmez ki,tadı değişir acır biraz sonra sende acıtırsın yani içmeden sarhoş oldum denir ya.!o mesele işte..Eee Memet Ali’de boyuna deiştir şunu diyorsa uymak gerekir..ama repertuara bağlı bu..yanında çamaşır yoksa gecenin içine edenin neresini değiştireceksin ki..!
23. Yüksek sesle şarkı söylenmez. Yüksek perdenen tabii tarzım değil ve sesim de müsait değil..en doğrusu pes etmek ve perdeden yani bir oktav aşağıdan yavrum aşağıdan çalıp söylemektir..Bu arada masada Yüksek sesle de konuşulmaz.. 24. Şarkı mırıldanırken el kol hareketleriyle desteklenmez. Şimdi tabii bu konuda çok fazla iddialı biriysen..konservatuarlı ile konserveliği ayırt etmek lazım..İyi bilen ukalalık yapar mesela ver bakim bir lâaaa falan havalarında olana..La havle çekersin..ama masada ahenk yoksa nasıl açılım yapacaksın.?Hisar Buselik mi.? sadece Buselik mi.?Sadece ise bir öpücük mesafedesin..Hisar da isen fethedeceksin Ulubatlı Hasan..Pardon birden İstanbul’un fethi geldi sandım da.. Sahi bu Bora Ayanoğlu’nun Fatih de oturduğu,Fatih’in Erbakanı tanımadığı,topkapı surlarında ulubatlı surlara sancağı çekerken, Fatih olarak at üzerinde İstanbul’a girmeden önce Bahçekapı Fatih tramvayı ile sete gittiği söylenir hep..Şimdi masada mehteran yok ki sende kalkıp Ya Mehter başı diye bağırıp,ya allah diye el kol sallayıp yedi ceddini hatırlayıp sayasın..
25. El kol fazla hareket etmez. Nüzüllü, masası mı bu Metin bey!evet adab-ı muaşeret kurallarında masa düzeninde kollar bedene yapışık olarak oturulur,içki kadehi elinde olan birne bir dirsek atarak içkisini dökmek,çatalındakini üstüne düşürme 6 numaralı kata hareketini yapmaya gerek yoktur.. 26. Tartışılır, kalp kırılmaz. Kırık plâk,Kırık tarak biliyorum ama Kırık Kalp hiç duymadım! duymadığım bir konuda tartışmaya girip de kalp kırmayayım.. Aaaaaa zımdan kaçtı bu nasıl tartışma?
27. Herkes konuşur, monolog olmaz. Bu masadaki kişi adetine göre şekillenir desek..Tek kişi içiyorsam monolog kaçınılmazdır..İki kişi ise stereo üç kişi ise 3+1 olmalı ve tabii dört kişilik masada Quadrofonik dörtlü flaşörleri de yaktın mı sahne ışıkları da hafifçe söner ki aylarca konuşulur o masa .. 28. Aynı anda konuşulmaz, söz kesilmez. Şimdi zaten her kafadan tıngırdayan masa çekilmez..Ama söz konusu hayırlı bir işe aracı olan masa ise küçük kahveler içilmiş,tanış olunmuş ve büyük kahveye davet edilmişseniz bu sözüm sözdür.. yani söz kesmeye davet edilmişsinizdir.. Rakı imamı Vefa abiyi temsilen Büyük Keyif nikah kıyıcısı Çuhacı han’dan kakmacı Gabriel Dino usta da allahın emri peygamberin kavli demişse “Al ulan bunu tepe tepe kullan,imtiyaz sana aittir..imzayi attın mı telif hakkıda saklı anlamına gelir ki dokunulmazdır”Niye.?çünkü depoya gider,yedekleme yapılırsa virüs karşı tedbir gerekir. Bunun mezesi tarama’dır..Taramaya hemen başlasanız iyi olur..
29. Masaya sigara dumanı üflenmez. Sende mi Metin.! muşamba masalı madam despina’da isen zaten hareme girmek yasaktır..sapla samanı karıştıramazsın arada perde vardır.. Aile salonumuz vardır yazısını bilirim de ,hiç “Aile Meyhanesi” duymadım.. Cigaralık sarılan meyhaneler vardı evvelden..göz gözü görmez grilikler içinde halin duman..jitan vaziyetleri..tütün kuru olmalı..şarkı da “Cigaramın dumanı yoktur yarin imanı..Bana Harputlu derler” bana da mı lö lö lö..Söyleyen mi.?Harput’da bir Amerikalıydı ama ismi neydi unuttum..
30. Bir rakı içilirken başka marka övülmez. Şimdi burda önemle durmak lazım..Önce RK rekabet kurulu ne der.?Sonra da BKÜK Büyük Keyif Üst Kurulu ne der.?Zamana bırakmak lazım bunu..mesela geçen yıla kadar Burgaadası desen,Burgaz Rakı akla gelir makas yerdi..bir kağıda geldi takıldı Mey oldu,40 dan 45 dereceye çıktı fiyat da biraz ayarlandı işte bak yazıyorum burada efelenerek..Hop hop Hayata Yeni’den Bak’mak için en Âlâ rakı Yeni Rakı’dır desem..Tabiiii yaaa..
31. Rakı masasında sessizlik olmaz. Sessuzluk da sessuzluk.”.Rakı susuz,su buzsuz anason da rakısız kendini yanlız hissedermiş.” kim söylemiş bu demeyi..by rebetiko deme yahu..sessuzluk o zaman sessuzluk..
32. Zırt pırt tuvalete gidilmez. Şimdi tuvaleti,yani ayak yolunu,kenefi,çift sıfır,dublu WC’yi, betgaran!ı,lmösyö lavabonun kuralları vardır..Mezarlıkta ıslık çalarsın korkudandır,Zırtakoz tuvalete giderse pırt yapacaksa tam yeridir masada yapsa yerin dibine gireceğini bilmektir..Biraz Avrupai mi takılalım.?Geğirme ulan aman aman adab-ı muaşeret.. senin adabına..eyvallah mirim eyvallah..
33. Masada yellenilmez. Hava sıcak mı sıcak,tavandaki meksikan pervane de arızalı..ordu çıkması fasuli’den yumurtalı bir piyaztozu masaya koymuşsun hem de bol soğanlı,sirekeli..İmama ne alırsınız diye sorsanız,ben almayayım der..ehh imam yellense cemaat ne yapar.? yellenmez oturur mu.? Cemaatin hepsi pepe,rekaketli,kekere olamaz ya..Hanımının yelpazesini çıkartır ve yellenir..Ramazan’sa..ozon tabakasına fazla yüklenmemek lazım..kokusuz filtrelenmiş demask..sonuç mu.. yel üfürdü,su götürdü..Balıkçı Osman filmindeki akıntıya kapılan sepetten çıkma bir tanımlama oldu ama..
34. Masada geğirilmez. Sonuna kadar desteklerim bunu çünkü AB uyum yasalarına uygun davranmalıyım..İmama müsaade edildi yelleniyor AB bunu mazur gördü benimsedi..ama geğirmek karşı çıkmak gibi kabul ediliyor..hele sarmısaklarda saklanmıyorsa..sarmısaklı saldırı..panzehiri de var geğirmenin..sölim mi..?İĞ evet İĞ ip eğirme aracıdır analarımız bilmese de ebelerimiz bilir..Ebe dioorsam zannetmeyesenki kötü laf edoorum..Ebenin yani ninenin dioorum bilirsin..
35. Masaya müzisyen alınmaz. Pardon! şimdi bir fasıl heyeti varsa icrayısanat eyleyen suzıdilara faslı ile..baş keman geldi masaya yanaştı,çek bi’sandelye de otur al şu bi’tek rakı da çek desen,diğerleri alınır..onun için kuraldır! masaya oturtulmaz,as solist ise masada yer yoksa,hesabı görecek olan kucak tercih sebebidir.. Kemaniyi aldın masaya masada bir taksim geçiyor ki maksim salonları,Fahrettin Aslanla kopmuş üstüne üstüne geliyor ve sen üstüme gelmeyin dalgalar diyorsun..Piyanist hanım bende masaya gelip çalmak isterim derse ne olacak.!
36. Azıcık uçulabilir ama yalan dolan olmaz. Ehh Hazerfenin torunlarıyız..dünya kanatlarımızın altında..üstelik Türküm doğruyum yaşam,Küçüklerimi sevmek,büyüklerimi saymak kültüründen geliyorsam..uçabilirim sevgiden aşktan tabii beni uçurabilecek bir uçurtmacı bulma şansım varsa..Yalan değil lafı dolanmadan söylerim hep ama bir parça sulandırılmış olarak..Ehh o kadar kusur kadı köylü by rebetiko’da da bulunur..
37. Yüksek sesle konuşulmaz. Tizden sallayacaksın evet çünkü bak orada ne yazıyor “Yüksek Sesle Konuşma” Bunu okuya okuya bu millet ve o beyaz kepli güzel kız da durmadan sus diyorsa..sesin çıkmayacak arkadaş hem bak 12 Haziran da geliyor,kuzular serpildi 9 yaşında İĞ’de eğrilenler 9 senede 18+ koyun oldu mee diyee meleyecek..Tiizden..
38. Kazak pantolonun içine sokulmaz. İngiliz Sahra Birliğinden isen olur da,Kazak isen zor biraz..Ayrıca prens Charls ekose etek giyer ama bir kazak erkeğine zor biraz.. Sweet Short’s desek şortun üstüne fena durmaz ama bu sualin rakı ile ilgisini anlamadım..Kazak erkek hani karizmayı çizdirmez diyeceğim ama baksana Kadir abi bile bonus saçlı olmadı mı sanat uğruna.. Tabii Basra körfezinde bir pantolon adası diye bilinen ada vardır.. Gümrüksüz satış mağazaları gibidir Abu Dabi’ye bağlı..daba daba dup işte orada kazaği pantolan içine sokamazsın..çünkü gerçekten orası bir pantalon cennetidir..
39. Çıplak / yarı çıplak durulmaz. Nü light mı..Nude mi.?sevgili pelinaki ‘ye burada bir parantez açalım ve Nü Sızı’dan sonra ikinci kitabini da bugünlerde çıkardı “İyi Geceler Aşk” İzmir Kitap Fuarında imza günlerine katıldı Samyotisa ve Agapi mou dizelerinin yazarı..parantez kapa..Ari ırktanız kralımız yok ama,kıçında donu olmayan çıplağımız oldukça fazla..Aç değil açık değiliz diyeceğim nafile..Açım diye bağıran o kadar çok ki..Ya çıplak biriyle rakı içmeyi hiç denemedim,yarı çıplak ehh plajda oldu bi’parça ile..
40. Şiir konuşulur, şiir okunmaz. Şair vardır..Şiar edinmiştir yazar..yazar kasa gibidir aklı ve şuuru..şiir gibi konuşur..Okuma bayramı ise şiir de okunur ama okulların 100 metre cıvarında alcol ve rakı satılmaz kalkanı vardır..Şişede Balık olan adam zaten rakı şişesini boşalttıktan sonra,kendini şişeye hapsetmiştir..Rakıyı içer içer sonra yoldan geçen bir hatuna “Anam şiir gibisin” dersen yaş büyüttüğün için sopa yersin.!
41. Rakı içilirken başka içki içilmez. Susuz Bayramı vardır arada bir rakı susuz alınır.!Rakıdan başka içki içmek şar mıdır.?derseniz.!taş devri var..cilalı devri var.. Taş var buzun içersine atarmışsın 20 dolar..Cilalı devri ise rakım üstüne Bira..Buzz gibi 2 dolar..
42. Yolluk bir teki aşmaz. Duble yol olmayan yer kalmasın dedi Hökümet..millet yanlış anladı bunu duble duble içmeye başladılar..zamlar mı onlar da tabii duble duble..Yolluk bir tek ise beslenme çantası..bir çiroz..bir salata, bir domates,bir dilim kavun ve bir parça peynir..Vay vay vay.. “Peynir Haftası Günleri” geri geldi bu söylencede..
43. Yolluk alınmışsa cila çekilmez. Evet masraflı olur..Yolluk için sallama çay,pet ayran,olimpos gazoz ve islami beer Hamidiye Ab-ı Hayatı kafidir..Bunun dışına çıkılırsa kafirliktir diyecekler de çıkar onlar cilalı taş devrinden kalma vakif gureba,garip guraba’dır..
44. Biradan başka cila olmaz. Kaplama cilası vardır..pomza taşı kaplama mesamata yedirirlir sonra da üzerine bir tamponla cila çekilir..(Nişancalı Adnan Şenses Ustadan)Bira mayalı bir içkidir..Midenin de mayaya alışlık olması gerekir..Maya devrinde malt arpa da olur,pirinç de..bu da son zamanlarda çıktı pirinç mayası..Yani çocuklatrımıza pirinç unu yedirme devri halen geçmedi mi.Adam cila çekecek teneke kutuyu bi okusa üreteni cilalayacak..
45. Cila birası bir küçüğü geçmez. Corana var 70 lik 3 dolar cıvarında..yeşil narenciye limondan iki ince dilim içine salla bir küçük dilim üzerini yar ve şişenin ağız kısmına tak..off off deli gibi yanıyorum off off..Bir büyük sözü dinlenir,Su ise küçüğündür..
46. Rakı sonrası kahve, şekerli içilmez. Bir kaç tip vardır..Tip bir şekilde görüldüğü gibi! insulin salımı ile yeme içmeden yarım saat kadar önce zerk olur acıkman için karnın uyarılır..Tip iki drajelikdir..İhtiyari olarak yaşdan dolayı sana takılır..ayağını yorganına göre uzatacaksın,rakı sonrası şekerli kahve içmeyeceksin doğrudur..Zaten bir kahvenin de kırk yıl hatırı vardır hatır için alınır..Ben şekerli içerim arkadaş diyorsan,o zaman bir duble rakı az alacaksın dengeleme hareketidir bu..Glikoz çakoz..
47. Kahve içilirken höpürdetilmez. Kahve eğer köpürmüş ise sen de boş duracak değilsin ya..höpürdenim söyleneceksin ki yanlış yapmasın
48. Rakı yalnız içilmez. Ellere var da bana yoğmu.?Yanlız bırakıp gitme beni çalıyorsa gramafondaki odeon plakda..rakı zom yapar insanı..by rebetiko
49. Rakı masası 4-5 kişiyi geçmez. Tek kişi olmaz iyi ama üçç de bejj de olmaz Trakya haricindeki kuraldır..çiftli kuracaksın masayı,ideali dört kişidir çünkü kurarsın çabuk karoyu..çok laf olur eksik sayısallı masada,çabuk sıra gelir lafa da hadi yarasın diye kadeh kaldırmaya da..
50. Garsona adı dışında bir şeyle seslenilmez. “Hey garson koy koy koy daha içelim daha içelim” diye söyleyen Tanju Okan’ı an ve an yaşa Emi..
51. Garsona rakı doldurtulmaz. Recai Taşdelen cevaplamış bunu..Bir de Vefa Abiye sormalı..Bu çok klas yerlerde garsona iş düşer ekmek parasıdır şikayetçi olmamak lazım..Mahzuru nedir.? Garsonun hep tepende dikilmesi..Sırdaş hesap gibi olmalıdır Hey garson..Masaya kulaklarını tıkayacak.. Deo su ve par fümü kaliteli olacak, yakın temasda rakının aromasını etkilemiyecek
52. Balkon sofrasında içmeyen çalıştırılmaz. Evet dar balkonlar için bu şarttır..Ev sahibi hemen kalkacak yere oturmalı,hizmet masadakilerce paylaşılmalıdır..Balkan sofrasına gelince bunun için Balkan Kalamata ve Volkan Cozurtmacı’ya sormak gerekir Barbekünün Faziletlerini..
53. Sıcaksa buz konabilir, buz erimeden içilmez. “Bazıları Sıcak Sever”,Kimileri de “Buzlar Çözülmeden” demlenmeyi tercih eder..Yanlız ara sıcaklar gelince buzlar çözülmeden bir an önce ara sıcakları tüketmek ağız tadını bozmamak gerekir diye düşünüyorum..
54. Rakıdan önce su, sudan önce buz konmaz. İçim yandı doğrusu..desende mi.?yan bardaktan alacaksın o zaman suyu..Bence rakıyı koymalı..sonrasına karışılmamalı..Herkes ister benim gibi sululuk yapsın,isterse soğuk suyun üstüne buzz atıp çok soğuk su içsin..Rakıyı da kimse küstürmesin.. 55. Rakı sek içilmez. İnanmıyorum..Rakı sek de içilir,seksek’den sonra da bir nefeslenip bir daha denenir..”Sudan sebeplerle Rakıdan vazgeçilmez,sudan vazgeçilir,rakıdan asla vazgeçilmez.”.by rebetiko
56. Rakıcı ota çöpe öpüşmez, habire takdir etmez. Öpüjemm halleri sağlık açısından tehlikelidir..Kafa tokuşturmak ise beyni loplaştırır kaçınılmalıdır..El tokası,saç firketesi bence en iyisi..Tabii takdir uygulayıcının..Rakıcı tabii ki ahır adamdır ege mutfağı da ota dayalıdır yer..çöp şiş Adana işi çiğer sakata getirir insanı,ama iyi yapanı varsa öpüldünüz denip sofraya icabet edilir ..
57. İçerken serçe parmak havaya kaldırılmaz. Şimdi bir tabir var yan flüt orda belki ama,klarnet ise sazın serçe parmak illaki oynayacak çünkü 9/8’liktir çalan roman..müzik çalan klarnetçi anlamında bu yalan değil Allah vergisi talan değil nasip nasiplenmek..bir nevi havaya girmek,parmak oynatmak..gelsin cukka ve ramba da rumba..
58. Rakı hızlı içilmez. Recai Taşdelen hız limitini yazmış..
sollama yapılamaz..”Kardeşim Sağolsun” bu doçdesotoplaymut’un arka kaput yazısıdır..
59. Rakı fondip yapılmaz. Rakı Fondip yapılmaz ise Rakı ile Fondü de yenmez..Şarabi takılabilirsiniz,palamar verilir ve römork bağlanır..
60. Kerahet vaktinden önce rakı içilmez. Evet bu gayet açık,seraheten söylenilmiştir..İstisnalar kaideyi bozmaz tabii. 61. Büyük konuşanla rakı içilmez. Küçük düşürür bu tipler adamı,komplekse girersin sorarsın kim ya bu diye..Karun kadar zengin ama Hayatın tadını bilmez,böylesine takılmaya değmez derler..Küçük düşünenle kurulduğun sofra da kafa yapar..takılırsan peşine proje bazında ayvayı yer,papaz eriği ile rakı çersin ki,bir de bakmışsın papazı bulmuşsun ufak ufak..
62. Çok konuşanla rakı içilmez. Lafazanla,kalpazanla masaya oturulmaz..by rebetiko
63. Sessiz duranla rakı içilmez. Sessizliğim asaletimdendir,yoksa öyle her söylenene verilecek cevabım vardır..Ama ben önce bir adama bakarım kim bu diye,bir de lafa bakarım hadi ya bu da laf mı diye..Ayrıca Asaleti düşeş olanların da bize gelmediğini söylemek isterim..Çünkü düşeş derim şeş gelir,bu iş bize yan gelir ki gele gele ela gel ulan buraya denilmesini de sevmem..
64. Şakadan anlamayanla rakı içilmez. Şakalama programlarının hastasıyım..Şakalama denince hemen imzamı atarım by rebetiko Hem şakacı hem de rakıcı ise duble kafayı bulurum..
65. Büyük yudumlarla rakı içilmez. Bizde bi’laf vardır..”Büyük lokma ye büyük laf etme” Su küçüğün,Rakı da bi’büyüğün..iyi de burnu büyükse ne olacak?Kendini beğenmişleri sevmem onlarla rakı da içmem..
66. Rakı sofrasında iş dedikodusu yapılır, iş konuşulmaz. Lafı gediğine koyacaksan rakı sofrasında ümmüğünü sıkacaksın üçüncü şahsın ki laf hemen kulağına gitsin..Aşın ve uğraşın varsa,abesle iştigal etmek olur iş konuşmak..Bir de Dertli ile içeceğine, yaşaayanlardan Arif Sağ ile içeceksin,göçmüş olanlardan da Aşık Veysel üstad amatör ise benim Abdal oğlum OS’mani..
67. Küllüğe limon kabuğu, zeytin çekirdeği konmaz. Cezası 70 liradır
68. Tabağa, kâseye sigara söndürülmez. Önce kâseye yazık çünkü sadistlik olur..tabak gibi olunca sigara yerine nargilenin marpucunu düşün tömbekiyi tüttür ve fokur da fokur..Yaratıcısı Müfide İnselel&by Rebetiko isim babasıdır.. 69. Zırt pırt kadeh tokuşturulmaz. Zırt pırt bir daha önüme geldi..At kadehi elinden dökülsün meyler yere o zaman..
70. Konuşurken rakı masasına vurulmaz. Şimdi biz millet olarak boru trampet konusunda yetenekliyizdir.. Dizinde trampet çalanı görünce hiç alakası yokken “boru mu” diye sorararız..damlayan su sesini duysak birden Batı Yakasının Hikayesi olup parmak şıklatır masa kenarında tramola tutar Vasfi olur uçarız.. Onun için biz de milli baterist denir,milli kemençeci vardır da mesela milli kemani bugüne kadar hiç olmamıştır..tıpkı milli saksafoncu olmadığı gibi..milli kudümcü vardır mehteran da ya allah diye duyunca nedir diye bakmadan saldırmak huyumuzdur işte..vahşi Türkler der Avrupalılar bize kızarız, Kızılderililerle nerde akraba çıkartılırız seviniriz de belki de 7 den 70 e apaçhi dansı yapmamız ondandır..Yani bu yüz olmazın içinde de öyle şeyler koymuşsun ki Metin Solmaz’ım masada eli kolu bağlı,somurtkan hiç bi’şey yapmadan öylece oturan dört dörtlük masalar olacağız..İlahii..
71. Bardak boş bekletilmez. Masada herkes içini döküp döküp boşaltır..bir bardak mıdır ki boş kalsın.!yazıktır onu da ihmal etmemek lazım..İmam nikahı kıyar gibi rakı nikahı kıyarız ama boş ol da demeye hakkımız yoktur hem müessese ne der,ya yan masadakiler.?Boş yere beklemeye ve beklemeye hakkımız yoktur..
72. Masanın her bir köşesi meze ile doldurulmaz. Doğru..
Afrika da çocuklar açlıktan karınları şişer ölürler,biz ölünceye kadar yer içeriz ve birde geride bıraktıklarımız..Bak sigara ve çakmaklarımızı bile masadan aldık,küllük yok beyazıtta artık masada ne işi olacak diye kaldırdık..Alkııışşş
73. Ağız şapırdatılmaz. Efendim bu şapırtdatma eğer lafını balla kestim diyerek sözün sazını eline almadan önce bir ballı muz tabağını ortaya sunmuşsan masadakiler ağız şapırdatır kimazur görülebilir ama evvelden çocukların beslenme çantasına salam sucuk pastırma konmazdı alamayanlar imrenmesin sosyal eşitlik ilkesi idi bu onun için yerleşikdi toplumda..şimdi aç zaten meyhane de değil parkda, göbekli beyaz adamlar ise yağlanmadandır ki ağızları şapırdar, bir şaplak atmaya kalksan şapa oturturlar çünkü Himen güç onda..
74. Çatal kaşık dişe değdirilmez. Evet bir fırıncı küreği kullanır gibi ağız içinde uygun bir yere servis edilir meze ve ani bir hareketle mal bırakılır,çatal kaşık dişde değecek bi’şey bulamaz ve sesini çıkartmaz..Aynı şey kuraldır tabak çanaktan da ses çıkartılmamalıdır ama işte protez müzik yanlısı isen tempoooo ile resto..
75. Burun karıştırılmaz. Bak bu çok doğru..Nara Burnu değil ki bu,ben de dumlupınar değilim,parmağım napoland hiç olmadı karıştırma kardeşim nerden çıktı şimdi bu burun.?geçelim bu soruyu
76. İzinsiz masadan tuvalete dahi kalkılmaz. Sıkışmışsın ve büzüldükçe burgu oldukça fena hallerdesin illâki satırbaşını bekleyeceksin ve pardon acaba teşaşüre gidebilir miyim.? ya “dur şu lafımı bitireyim de ondan sonra gidersin” denirse ne olacak..Bırak gitsin..adamı dedim..sıkıştığın konuyu sonuna kadar tut tabii prostat su kaynatmışsa yapacak bi’şey yok bırak gitsin mi? Metin Beyy..
77. Şerefe vb. yeterlidir, kadeh tokuştururken yaratıcı olunmaz. Adamın arkasından konuş “Bırak ya şu şerefsizi” deriz,masada hadi bakalım prozit,çin çin için için şerefinize….Kadeh tokuştururken tabii kaçıncı racon kafa tokuşturmaya benzemez,ast üst sevgi kıdem, konum bay bayan,yaşlı ve genç..önemli olan ince ince üflenmiş bir ince zarif kadehten yükselecek sesin melodik tınısıdır ki onun için bardak dudak payının iki parmak aşağısında olmalıdır sesin melodik tınısı çııın çınnn yankılanmalıdır anason atmosferinde..
78. Garsona balık ayıklatılmaz. Balığı mutfağa girip sen ayıklamalısın..Masaya servisini de yardımcı miço olarak yapmalı,kılçık ayıklaması da sana ait olmalı..garsona bir tutam tattırıp nasıl diye işaretini bekledikten sonra dankeysin dankey işeretini okeyletip balığını yemeli ve bahşişi de bol tutmalısın..Hele istakoz ,yerken kerpetenler masaya eller havaya ve başla yersen kabukları da hazmettirici ve karaciğer yağlanmasına iyi gelir..tabii yersen..
79. Garsonun sırtına vurulmaz. Ayva kaçmışsa evet,yoksa nayır..çünkü biraz sonra hesap geldiğinde sen ayvayı yemişsen onlar senin sırtına dokunacak! hadi öde ulan ütüldünüz..pardon öpüldünüz..
80. Personele hatır sormadan meyhanede oturulmaz. Yani şöyle hal ve gidiş hakkında bir not vermek gerekir..mekan ve personel,servis konusu hakkında sen ne düşünmüşsün bu hususta diye.. Bekleriz efendim yine denildiğinde cümbür cemaat ev ziyaretine bir acı kahve içmeye..Tabii buyrun pasham diyorsa Aya Yorgo
81. Sofraya erken ya da geç gelinmez. Tabii eğer gecikmişsen,fuayede bekleyeceksin bir zoraki WC antrak olursa ,sanki masada imişcesine lafa nerde kalmıştık” diye girerek sandalyeye ilişiceksiniz..Erken isen zaten bu hareket senden beklenilmez yaparsan bu geride hiç akıllanmayacak diye içten övgü alırsınız.!
82. Rakı buzdolabının en alt rafından yukarı çıkarılmaz. Rakı avam bir içkidir..en altta koridor tarafı lumbozsuz bir kamara olan yerde soğuğa terkedilmelidir..Üst rafa ya da denize nazır bir sürahiye bakınca kristal olur ve buz dolabından ne kadar da soğuk şeysin sen denilerek kurtlar sofrasına atılır..
83. İçi görünmeyen kadehte rakı içilmez. İçimiz dışımız bir olmalı..şeffaf bir rakı şeffaf bir yönetim ister..olduğun gibi görün,göründüğün gibi ol bu kuraldır..Rakı içinde geçerlidir..Ama veskasız bir yar durumuna da düşmüyor değil hani kaçak çalışıyorsa vesika almalısın.Hayata Yeni’den Bak’ıyorum. Vesikalı takılıyorum..
84. Masada farklı kadehler olmaz. Evet bu masa düzeninin kuralıdır..Bir zırtakos ben çay bardağında içerim dedi mi! gelsin demli çaylar önce çayhane’den servis ve demli çaylar içildikten sonra,rakı ile demlenmeye devam..Ama ajda bardak olmayacak..Kadehimde ilaç olsan ben içerim bana getir mırıltıları da eşit volümde olmalıdır ver gazı ver gazı.. 85. Masada farklı markalar olmaz. Masada farklı farklı insanlar,bunların farklı damak zevkleri bulunabilir ama işte zevklerle renkler nasıl tartışamıyorsa burada da tercihlere saygı duyulmalıdır..Tabii birde işin başka tarafı vardır..”misafir umduğunu değil bulduğunu yer” Yani adam Efelenecekse,kes ulan sesini oturda ye ve iç şunu diyemezsin.. Misafir tercih edemez..ev sahibi de eğer onun sevdiği şeyi biliyorsa,masada bulundurmak suretiyle ona verdiği önemi göstermiş olur..Plastik tabaklarla donanmış salaş mı salaş bir bitirim meyhanesinde ben sarızeybek isterim diye tutturursanız..tabii ki hoş karşılanmaz..
86. Yerken ağız doldurulmaz. Şimdi meyhanenin en din yapmışında ve en dipteki bir masadasın rahat olabilirsin..ama iyiden öte ultra lüks meyhane’de.! vitrinde bir yer cam kenarında isen,ağzını açmadan,doluluk oranını,belli etmeden ritmik bir çiğneyişle tabiri caiz ise geviş getirir ya da dandy karpuzlu gum çiğner stilinde olmalısın..Bu arada ultra lüks meyhane olmaz diyorum.. Meyhane mütevazi ölçülerde, tahta masa,tahta iskemle,temiz bir lekesiz örtü,beyaz porselan tabaklar ve tabii servis takımları temiz olmalı yeterlidir..Mutfak tabii önemli riskli bölgedir.. şeffaflık her babayiğitin harcı değildir.. Bol meze değil yeterli meze..öyle salam,dil falan meze sayılmaz.. domates hıyar da..Hele şu son zamanlarda herkes biraz Haydari oldu..bari semizotulu düşünün be abi..kimisi yumruk mezesi der, ben çimdik yada tırtık mezesi diyorum..çatalın ucuna yerleşik bir yudum rakı bir çatal ucu..
87. Ağızda lokma varken konuşulmaz. Evet doğrudur ama aç ayı da oynamaz derler..Önce biraz altlık yapıp kifaf-ı nefs vaziyetini düzeltip kan şekerinizi bir patrça normal seviyelere aldıktan ve mide cidarlarının etrafını sızma zeytinyağı ile sıvama işlemi bittikten sonra,muhabbet faslı başlamalıdır.. Burda geçiş taksimi rast gelede olur,hüzzam da yani konuyu başlatan masanın duayen lafazanıdır..Dinleyici istekleri de olur mesela yan masadan kulak misafiri olanlar,sohbete takılanlar birden bir sual patlatırlar “Beyfendi bir süredir size kulak verdik kusura bakmayın muhabbet bağınıza izinsiz giriverdik..ama o ne harika sohbettir dayanamadık soruverdik… Siz İstanbul’un neresindensiniz.? Kumkapı.!Tarabya!Üsküdar! Moda.?işte ek saat ücretli bir bilene kulak verelim saati başlıyor demektir..Hele bir de ben meydan sazını elime almışsam..Önce bir bozlak havası,sonra Hey gidinin Efesi..mi yok ya biz Hayata Yeni’den Bak’an takımdanız yani Rakı’dan anlarız.! Ağzımızda lokma olmadığı için uzattım affola..
88. Boğaza, yeleğe peçete takılmaz, dize peçete konmaz. Sahi peçete ne işe yarar.?Ağız kurulamaya mı.?kibarlık gösterisi ufak dokunuşlarla etrafa mesaj mı verilir ulan kibar feyzo’ya bak.!Tabağın altına koysan sızdırmaz pedli gibi sanırsın!Boynuna taksan Kırık Tarak da traştasın.!dizlerine koysan çuhacıı handa kakmacı Gabriel ustamın dükkanında mıhçı havalarındasın..eskiden sayacı kunduracı da dizlerine simsiyah bir örtü çekerdi ki tezgah altı köpek öldüran şarap şişesi görünmesin diye..neyse bence en makulu dudak kurulaması olsun diyeceğim ama hanımlar ruj basarsa gecenin armağanı diye garsonlar alıp etrafa hava atar ya da dna’dan geçmişini öğrenirlerse.! hadi ya kafa bulma…
89. Konuşurken çatal bıçak sallanmaz. Şimdi biz Bursa kılıç kalkan oyunlarıyla büyüdük..Yabancıları böyle karşıladık ürküp pıstılar,mehter çıkardık ellerin gürzler kılıçlar ve zırhlar..Gladyatörlerin hiç değilse bıyıkları yoktu hele o bıyıklar!Çatal bıçak hakimiyetimiz çok şükür sirklerdeki jönklerler gibidir hep tam hedefe sallarız..Kırık çatal ve keskin bıçak meyhane havası olmasa da çok sevilen parçalardır..Bir de tabii insanı durup dururken kışkırtan müzikler vardır.. Salla salla gül memeler sallansın diye başlar işte o anda gözümüz hiç bir şey görmez olur sallamaya önce lafla,sonra bıçakla sonrası..Ölürsem mezarıma gelme istemem..Emrin olur abi..
90. Hiçbir durumda ve fikirde ısrar edilmez. Hele masada keçi peyniri varsa mutlaka keçileşiriz..Ak yok canım beyaz deriz.ak mı beyaz mı.?bize inatçılık ilk okulda bulaşmıştır.. Anlatılan hikaye bir ağacın dalında iki keçi karşılaşınca ne olur.? ikisi de suya düşer keçiliklerinden..nezaket naziklik yoktur buyrun siz geçin..Teşekkürler evlat demek çok mu zordu.?”İçki masasında ısrar ve esrar olmaz..her ikisi de kafa yapar”by rebetiko
91. Racon kesilmez. Bayılırım racon kesenlere..biri 100 yapılanı yazdı,metin solmaz da 100 olmazı..ya ben.!101 çeşit Sululuk standı açtım peki neden.?racon sevmem,Vefa Karagümrük arasında büyüyen iki raconcu bilirim..Birinin evi halen oradadır bir Zat_ı muhterem Vefalı bir Zat..diğeri ise” Karagümrük yanıyor” diyenlere racon koyan Ergin kardeşler.. 92. Ukalalık, kıskançlık kaldırmaz. Yani şu anda benim yaptığım 101 çeşit ukalalıktan başka nedir ki.?Kim oturur da 101 çeşit Rakı olmazına tek tek cevaplar..Mutlaka cevap anahtarını bir yerden araklamıştır bu adam diyen de vardır,delilik bu,işi gücü olmayan işi diyen de.. Dedim ya rakı pahalı ölçek azaldı,kafayı burada anason kokulku yazılarda ve laf salatasında buluyor,lafla peynir gemisi yürütüp işi ucuza getiriyoruz Halil Mutlu olurum,Naim Süleymanoğlu da her şeyi kaldırırım ama bunu kötüye yormayın,Kıskançlık kaldıramayacağım tek yüktür..
93. Rakı sofrası süslenmez. Tabii ulu orta bırakılır çatal,bıçak kaşık mezeler,bilmem ne su pette bir numara baş köşede her resme girmelidir mutlaka,rakı masa altında zulada vizeye tabii..ipod laptop cepcell masada,hanımlar süslü kokona,erkekler don juan dabarona misali Eroll Flayn ya da Valentino takılıyorlar,masada dik duran bir damat ile süt beyazı gelinliği içinde ince belli kadeh gelin birazdan nikah kıyılacak.. Bırak herşey olduğu gibi kalsın dünya görüşü..Adamın evindeki soba bile eskişehir süslen marka aslında..Berberi de Süslen perukar..ama bizden istenen pişekarlık..Yar bana bir eğleence medet..Karagözlüm efkarlanma gül gayri,ibibikler süslenince ordayım..
94. Loş meyhanede içilmez. Doğruya doğru..Şimdiye kadar üç yanlış bir doğruyu götürdü ama burası bojem bir takılma yeri değil kli!,Burası Agora Meyhanesi, burda başlar bütün aşkların en şahanesi..Rakıyı okşar severiz sonra dikeriz..Önce tek atarız,sonra duble yol yaparız ve gelen vurur giden vurur paralı yolda,yol geçen hanı gibi oluruz.. Işıklar lütfen..Meyhane de ışık yan söndür şeklinde protest olmaz.. Çıgaralık bile yakılmaz demedik mi.?evet ama loş ışık mor ve kırmızı ise hele Galata meyhanesi sanılır ayıp olur..
95. Yan masanın muhabbeti dinlenmez. Hahahaha..İşte en büyük masal masal masitas,kaynanamın k.çı tas.. Hamam tası gümüşten ben anlamam bu işten..Yan masaya yan bakan akıntı çağanozu gibi yan yan gitsin ama o yan masada bir yandan çarkçı başılık yapıp arada bir nazar atan hatun varsa..Ölürüm ölürüm yoluna..
96. Başka masaya uzun bakılmaz. Uzunu kısası yok..bu yaştan sonra zum yapsan ne yazar,lens değiştirsen ne netice alırsın.?Bir tek avantajım var balık burcuyum,gözlerim de balık gözü lensli..dünyayı genişleten bir persfektif var yani uzun bakmam,zum etkileşimdir ve otomatik kendi kendine ayarlıdır..
97. Masadan kopuk muhabbet edilmez. Kopuk başıboş takımı sanırım burdaki kast masadan kopup,muhabbeti başka masalara kaydırmaktır..Eee çocuk bu çocukluğunda kaydırak yapmamış,gençliğinde hiç kaymamış,şimdi yan masaya kopup kaykılıyor..Hayatı kayacak aslında farketmiyor..O masa işte kopuk masası bir farkına varırlarsa senin zum yapıp sarktığını..sıkarlar ve çamaşır ipne mandallayıp asarlar seni..çabuk kuruman senin lehine olur çünkü yağmur suyunda ıslanıp,sıkılıp asılan çamaşı gibi yumoş olursun..
98. Çiftler el ele tutuşmaz, oynaşmaz. İki yabancı bakışmışlar gözgöze..sonra eller eller tezahüratı alevlenmiş içlerindeki tribünde ve eller birleşmiş ayıp değil ya..içleri oynaşıyorsa..o heyecan var ya..hani malı kapatma ya da kaptırmama elini çabuk tut niye demişler..o da söz dinliyor elini tutmuş ne var bunda.!Malum Belediyeler park da çiftlerin elele tutuşmasına karşı,ya meyhaneciler mey mi pazarlıyor şey mi.?seni Kârhaneci seni mi diyen var kâr etmek için açmış mekanı elele gözgöze girmişiz oraya..olay olsa polis sorsa ne deriz ki.? “El eleydik göz gözeydik biz aslında” ya bırak bu makamı mı diyecek Aleksandropolis amca..
99. Sallanan masada içilir, sallanan insanla içilmez. Şimdi içtiğin yer ve mekan bakacaksın evvela… Rakkas’da içiyorsan Nakkaş Tepe de her yer sallanır gibi gelebilir isminden etkilendin belki de..Rakın boll olsun yapıyorsan sallan yuvarlan yapman son derece normal ortam müziğine ayak uyduruyorsun..Sallanan masanın ayağına basacaksın yine sallanıyorsa,biraz kenara çekip kendine gel diyeceksin..baktın çok oluyor sesini kesmek için bir kağıt parçasını kat kat yapıp altına tıkayacaksın o zaman sallanmaz..Kulağına da fısıldamak lazım aslında rakı masası olmak öğle her ağacın harcına değildir..Sevildiğini bir çam yarması odun….
100. Bunlar kendiliğinden olur, kasarak yapılmaz. Ehh be Metin Solmaz çok mu düşündün bu olmaz bu olmaz diye 10 üzerinden 100’ numara yeni seri çıkartmaya.!Benim de kanıma girdin 101 çeşit cevaplar buldum sana sulandırarak aklım sıra..Bırak herkes ne bildiği varsa onu yapsın,biliyorum sen de benim gibi işin su tarafındasın.Anason böyledir dimağı yormaz,geliştirir fasona değil anasona çalıştırır beyini ..
derme çatma son bir pilâki daha yapıp, ben de son vereyim bu meddahi yazıya..
101.Karagözüm nasılsınız.? Hayi haaa…Yar bana bir eğlence gerek… Medet Hacivatım al sana bir kötek çat pat..Umarım kaşlarınız çatılmamıştır..Kusur ettiysek affola..1001 çeşit raconlarda buluşmak üzere hepinize nargilesi duman duman, fokur fokur muhabbet kaynayan anason kokulu masalardan sevgiler sunuyorum…

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.