Mutfakta size yardımcı olacak uygulamalar

okuma süresi 3 dakika

Yemek yemeyi seviyor ama konu yapmaya geldiğinde geri mi çekiliyorsunuz? Eski yemek kitaplarından, annenizin tariflerinden sıkıldınız mı? İşte size mutfakta işleri kolaylaştıracak uygulamalar.

How to Cook Everything

New York Times’ın yemek köşe yazarı Mark Bittman’ın uygulaması en popüler yeme-içme uygulamalarından biri. Buzdolabınızdaki malzemelerle kolaylıkla yapabileceğiniz yemek önerilerini içeren uygulamada tüm tarifler detaylı ve anlaşılır bir şekilde yer alıyor. Uygulamanın iPhone fiyatı 8,99 TL, iPad fiyatı ise 17,99. (İngilizce)

howtocook

Kitchen Math

Matematiği kötü olanlardan mısınız? Yemek tariflerinde sizi en çok zorlayan kısım işin matematiği mi? Eğer bu sorulara cevabınız evetse bu uygulama tam size göre! Kitchen math tariflerdeki ölçü birimleriyle ilgili bilgi verirken aynı zamanda pişirme ısılarını da açıklıyor. Uygulamanın sadece iPhone versiyonu bulunuyor. Fiyatı 1,79 TL. (İngilizce)

math

Cafe Fernando

Times’ın Dünyanın En iyi 50 yemek blogu arasında yer verdiği Cafe Fernando Cenk Sönmezsoy’a ait. Evde yaptığı yemekleri fotoğraflayıp hikayesini anlatarak işe başlayan ve kısa sürede pek çok takipçisi olan Cenk Sönmezsoy ücretsiz iPhone uygulamasıyla tariflerini paylaşıyor.  Her güne özel bir tarifin bulunduğu uygulamada istediğiniz tarifleri favorileriniz arasına ekleyebiliyor, alışveriş sepetime ekle diyerek tüm malzemeleri listeyebiliyorsunuz. Uygulamada kategori ya da malzeme bazlı arama yapmak mümkün.  (Türkçe)

fernando

The Professional Chef

Yemek konusuna daha profesyonelce yaklaşmak isteyenlerden misiniz? Bu konuda bir okula gitmediniz, eğitim almadınız ancak detayıyla öğrenmek istiyorsunuz. O zaman bu uygulamayı indirerek işe başlayabilirsiniz. Ülkenin en iyi aşçılık okullarında öğrencilere verilen ders içeriklerinden oluşturularak hazırlanmış bu uygulama kurlarda oluşuyor. Videoların da yer aldığı uygulamanın sadece iPad versiyonu var ve fiyatı 89,99TL. (İngilizce)

pro

Epicurious

Bon Appetit ve Gourmet magazinlerinde yer alan 30.000 tarifi içeren bu uygulama detaylı tarifler verirken aynı zamanda malzemeye göre de arama şansı veriyor. Alışveriş listenizi oluşturabileceğiniz, ana yemeğe uygun tatlı önerisi veren bu uygulamanın bu kadar popüler olma nedenlerinden biri de ücretsiz olması.  iPhone & iPad ve android için hazırlanan bu uygulama ile yemek yapmak daha eğlenceli olacak. (İngilizce)

epi

Tarif Küpü

Değişik lezzetler arayanların takip ettiği web sitesi kevserinmutfaği.com Tarif Küpü adıyla iPad&iPhone kullanıcılarına ulaşıyor. Güncel tariflere yer veren uygulamada zeytinyağlılardan ana yemeklere, dünya mutfağından seçkin lezzetlere kadar pek çok tarife ulaşmak mümkün. Ücretsiz olan bu aplikasyon hazırlanırken Android kullanıcıları da unutulmamış. (Türkçe)

kevser

Jamie Oliver’s Recipes

Ünlü İngiliz şef Jamie Oliver’ın tariflerinin yer aldığı uygulamanın en dikkat çekici yanı görselleri. Alışveriş listenizi yapmanız konusunda yardımcı olarak başlayan uygulama tüm adımları görsellerle göstererek işinizi kolaylaştırıyor. Uygulama ücretsiz. (İngilizce)

fotoğraf

iZiyafet

Dünya lezzetlerinde hatırı sayılır bir yere sahip Türk Mutfağı’na ait birçok tarifin yanı sıra; İtalya, Meksika, Çin, Fransa gibi Dünya Mutfağı’ndan da birçok tarifi uygulamada mümkün. Çorbadan kompostoya, kebaptan balığa, reçelden dondurmaya kadar yüzlerce tarif fotoğraflarıyla birlikte, kolay anlaşılır ölçüleriyle sunuluyor. Yemeklerde yer alan kalori cetveli de formunu kaybetmek istemeyen kullanıcılar için ideal. Uygulamanın sadece iPhone versiyonu bulunuyor. Fiyatı 3,59TL. (Türkçe)

fotoğraf (2)

Ne Pişirsem

En sık sorulan sorulardan biri hiç şüphesiz “Ne pişirsem?”dir. Ücretsiz iPad & iPhone  ve android uygulaması ile siz de istediğiniz kategorideki tarifleri görebilir, ne pişirsem derdinden kurtulabilirsiniz. Smn Tat Merkezi aşçıları tarafından hazırlanan ve sürekli yenilenen tariflere ulaşmak çok kolay. (Türkçe)

nepisirsem

Fromage

Peynir almak da bir iş ve asla hafife gelmez. Peynir almaya markete gittiniz ancak şarküteri reyonundaki çalışanın soruları karşısında zorlanıyorsanız bu uygulama tam size göre. Peynir çeşitleriyle ilgili aradığınız her tür bilgi burada. Hangi sütten yapıldığı, üretimi ve hangi ülkede tüketildiği gibi bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. iPhone ve iPad uygulamasının fiyatı 3,59TL. (İngilizce)

peynir

About The Author

Diğer yazılar

okuma süresi 2 dakika
okuma süresi 1 dakika
okuma süresi 1 dakika
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.