Gardiyansız Hapishane

okuma süresi 1 dakika
Bolivya’daki San Pedro Hapishanesi, yaklaşık 1500 mahkumu barındırıyor. Ama hapishanede bir tane bile gardiyan, güvenlik görevlisi yok.

Bolivya’daki San Pedro Hapishanesi, yaklaşık 1500 mahkûmu barındırıyor. Ama hapishanede bir tane bile gardiyan, güvenlik görevlisi yok. Bir kere kapıdan geçtikten sonra içeri girdiğinizde oyun oynayan çocuklar, restoran ve marketle karşılaşıyorsunuz.

hapishane2

Hapishane kendi yönetimini kendisi seçiyor. Mahkûmlar aileleri ile birlikte yaşayabiliyor, hatta içerde kendi büfesini, kuru temizlemecisini işletenler dahi var. Dünyanın tek bağımsız hapishanesi, La Paz kentinde.

Japon EhliKeyiflerin Cenneti: Okinawa

ehlikeyif1

Dünyanın en uzun ömürlü insanları bu adadan çıkıyor. 100 yaşın üzerinde 450’den fazla nüfusa sahip Okinawa’da, 1,5 milyon insan yaşıyor.

Adanın tek kusuru, 20’den fazla Amerikan üssüne de evsahipliği yapması. Bu askerî alanlar, ada yüzölçümünün % 20’sini oluşturuyor.

ehlikeyif2

Deniz, kum güneş, bira fabrikası ve güzel manzaralı yürüyüş parkurları ile hem yaşayanlar hem de ziyaretçileri için cennet bir coğrafya vaat ediliyor.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.